PRP - Platelet Rich Plasma

PRP - Platelet Rich Plasma

PRP nedir?
PRP (platelet rich plasma), platelet(trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasına verilen yöntemin kısaltılmış ismidir.
 
Bu yöntemde kişiden alınan az miktardaki kan özel bir tüp içine konulduktan sonra santrifüj edilir ve elde edilen platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma aynı kişiye enjeksiyon yoluyla deri içine verilebilir veya lazer, roller uygulamaları sonrası kağıt bir maskeye emdirilerek geri verilir. Derin kırışıklıkları gidermek amacıyla dolgu olarak da kullanılabilmektedir. Elde edilen bu ürün içerisinde milyonlarca konsantre edilmiş kök hücre bulunur. 

Plateletler ne işe yarar? 

Plateletler veya trombositler vücudumuzda hasarlı dokuları onaran büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan elemanlarıdır. PRP uygulamasında hasarlı dokuya kan dolaşımıyla taşınabilecek olandan çok daha fazla platelet verilir. Aynı seans içinde DNA aktivatörü mezoterapi solüsyonları da kullanılarak etkinlik bir kat daha arttırılabilmektedir. 

Plateletler – veya diğer adıyla trombositler—vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda, kanımız plateletleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmektir. PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır. Böylece hasarlı dokunun onarımı da bu kadar hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır. 

PRP hangi alanlarda kullanılmaktadır? 

• Lazer, peeling, roller uygulamaları sonrası derinin hızla yapılanmasını sağlamak
• Kırışıklıkları azaltmak
• Deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak
• Her türlü yara izini ( sivilce, ameliyat, çatlak vb) azaltmak
• Saç dökülmesini düzeltmek için kullanılmaktadır.

PRP’nin hedefi yara iyileşmesini sağlamak mıdır?  Derinin gençleşmesi ile yara iyileşmesi arasındaki ilişki nedir? 

Derimizin yaşlanması aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle derimizi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz. Örneğin lazer, peeling gibi cilt soyma yöntemleriyle cilde hafif bir hasar verilir ve biz bu hasarı cildimizi hızla iyileştirmek için tetikleyici bir güç olarak kullanırız. Söz konusu hasar sonrasında, büyüme faktörleri salınır ve iyileşme süreci başlar. Dermokozmetik ürünler de benzer şekilde, derimizi yeniden yapılandıran maddelerin veya sentetik olarak elde edilmiş büyüme faktörlerinin bir iyileşme süreci başlatmasını sağlarlar. 

Derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır. Bu nedenle plazma uygulaması damarlarımızda dolaşan bu sihirli gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir. 

PRP yeni bir yöntem midir?  Hangi alanlarda uygulanmaktadır? 

PRP uygulaması hücresel tedavinin uygulama alanlarından yalnızca biridir. Yeni bir yöntem değildir. Diş implantlarıyla başlayan uygulama alanları, estetik tıp, ortopedi, iyileşmeyen yara tedavisi gibi alanlarda hızla yayılmaktadır. Kronik ağrı tedavisinde, tendon hasarlarında, romatizmal yakınmalarda PRP kullanımına ait çok sayıda bilimsel çalışma yayınlanmıştır. 

Uygulama hangi yollarla yapılmaktadır? 

Uygulamalarda PRP ile hazırlanan maskeler kullanılabildiği gibi mezoterapi ve hacim artırıcı tedavilerde de PRP kullanılabilmektedir. En genel tanımla estetik tıpta PRP, daha sıklıkla yüz ve saçlı deriye uygulanmaktadır. Bu bölgelerin yanı sıra; yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölümlerinde; 

• Lazer / peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak, 

• Deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın yarattığı yaşlanma etkilerinin sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak, 

• İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak, 

• Saç dökülmesinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek gibi amaçlarla ve yukarıda belirtilen alanlar dışında pek çok alanda başarıyla uygulanmaktadır. 

PRP uygulaması bir tür kök hücre tedavisi midir? 

Kök hücre tedavisi veya hücresel tedavi bir yaralanma veya hastalığı tedavi etmek amacıyla hasar görmüş olan bir organa yeni hücrelerin tanıtılması anlamına gelmektedir. PRP uygulamasında ise hasarlı dokunun onarımı için onarımı başlatan ve uyaran bir faktör olarak plateletlerden yararlanılmaktadır. İki uygulama bu anlamda birbirinden farklıdır. 

Hastanın kendi kanının işlemden geçirilip hastaya tekrar verilmesi güvenilir bir uygulama mıdır? 

PRP uygulaması “otolog” dur, yani kullanılan plateletler hastadan kendisinden alınanlardır. Ayrıca kanın alınması, plateletlerin ayrıştırılması gibi işlemler steril ve kapalı bir kit yardımıyla yapılmaktadır, yani dışarıdan da bir bulaşma riski yoktur. Bunların dışında, verilen plateletlere eklenen hiçbir şey mevcut değildir. Bu nedenlerle bu uygulama güvenilir olarak değerlendirilebilir. 

Pratikte PRP uygulaması nasıl yapılır? 

Uygulamanın yapılacağı kişiden 16-23 ml kan alınır, santrfüj cihazında plateletleri ayrıştırılır. Ayrıştırılan plateletler kitteki tüpün içersinde yoğunlaşıp birikir ve PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar. Bu ürün (PRP) dolgu veya mezoterapi gibi yollarla deriye uygulanır. Deriyi gençleştirici etkisi uygulamanın hemen sonrasında parlak ve canlı bir görünümle belirgin hale gelir. 

Bu tedavinin uygulanması ne kadar sürer? Özel bir koşul gerekir mi? 

Toplamda yaklaşık 20-30 dakikalık bir uygulamadır. Kolayca, acısız biçimde uygulanır. 

Kanın alınması, plateletlerin ayrıştırılması gibi işlemler uygulama yapılacak merkezin dışında bir laboratuarda yapılabilir mi? 

PRP uygulamasında kan alınmasından dolgu veya mezoterapi ya da maske uygulamasına kadar olan tüm işlemlerin, teknik ve hijyenik nedenlerle aynı yerde yapılması gerekir. 

Plateletler bizim kanımızda serbest halde dolaştığına göre neden yaşlanan dokuya kendiliklerinden gidip bu süreci başlatmıyorlar? 

Aslında kan dolaşımı ile dokulara ulaşan plateletler bunu belirli ölçüde yaparlar, ancak genel olarak yaşlanmakta olan bir bedende bu tetikleme yeterli değildir. Bu nedenle plateletler yoğunlaştırılıp PRP haline getirilir ve hedeflenen dokulara; yüze, boyuna, ellere ve diğer alanlara uygulanır. 

Plateletleri yoğunlaştırarak, PRP elde etmek için tek bir yöntem mi var? 

Plateletlerin yoğunlaştırılarak PRP elde edilmesi teknik olanaklarla ilgilidir. Öncelikle plateletlerin bu zenginleştirme işlemi sırasında herhangi bir hasar görmemesi gerekir. Ayrıca zenginleştirme belli ölçülerde olmak zorundadır. Örneğin aşırı zenginleştirilmiş bir PRP işe yaramayacaktır. Bundan başka, bir hastadan elde edilen kan ürününü, aynı hastaya geri vermek için etkinlik ve güvenilirliği onaylanmış ürün ve yöntemler kullanılmalıdır. 

PRP’nin mutlaka enjekte edilmesi mi gerekir? 

PRP, mezoterapi veya dolgu yöntemiyle deriye verilebildiği gibi bir maske yardımıyla da uygulanabilir. Ayrıca, PRP’yi özel bir kremin içine karıştırıp uygulamak da mümkündür. 

Maske de mezoterapi yöntemi kadar gençleştirici bir etki sağlıyor mu? 

Sağlar. Çünkü dolgu veya mezoterapi yoluyla uygulanan PRP kolaylık sağlamak açısından kağıt bir maskeye emdirilerek uygulanmaktadır. PRP deriye ne yolla verilirse verilsin etkisini gösterecektir. Ayrıca PRP sadece gençleştirmede değil iyileşmeyen yaralarda, açık yaralarda, çene implantlarında ve benzer birçok alanda da kullanılabilir. 

Uygulanacak PRP’nin belli bir dozu var mıdır? Ne kadarına ihtiyaç duyulur? Ne kadarı uygulanır? 

Burada doz aşımı gibi bir problem yoktur. Elde edilen PRP’nin tamamı kullanılabilir. Genelde bir mezoterapi kiti ile toplam 8 mililitre PRP elde edilebilir. Bu da yüz, boyun, dekolte bölgesi, kolların dışı, bacakların iç kısmı gibi alanların tamamında tedavi uygulamak için yeterlidir. 

PRP uygulamasında olumlu etki ne zaman görülür? Kaç uygulama yapılması önerilmektedir? 

2-3 Hafta arayla 3-4 uygulama yapılması önerilmektedir. İlk uygulama sonrası ciltte sağlıklı bir parlaklık ve ışıltı görülecektir. Daha sonra bu parlak görünümde biraz gerileme olur. Ancak tam etki yineleyen uygulamalarla elde edilmektedir. Kollajenin kendini yenileme süreci 6 ay kadar devam edecek; gün geçtikçe ciltteki sıkılaşma ve hacim fark edilebilir bir hale gelecektir ve nihai etki görülecektir. 

Bir kür ile elde edilen olumlu sonuçlar sonradan tamamen kaybolur mu? 

Kaybolmaz, ancak 3 veya 4 uygulamadan oluşan kürleri her 10-12 ayda bir tekrarlamak gerekir. Bu durumda uygulanan kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğerdir. 

PRP uygulamasının gençleştirici diğer uygulamalara göre en önemli avantajı nedir? 

PRP uygulamasının gençleştirici diğer uygulamalara göre, gençleştirici etkinin dolgu ve benzer uygulamalarda elde edilen etkiler gibi sadece belirli alanlara yoğunlaşmış olmaması, derinin daha büyük bir bölümüne yayılması ve daha kalıcı olmasıdır. Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder, ancak PRP’nin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye aittir. Kaybolup gitmez. 

Bu uygulamada istenmeyen etkiler söz konusu mudur? 

Yapılan işlem basitçe yara iyileşmesi sürecini başlatmak ve hızlandırmaktır. PRP uygulamasında kişinin kendi kanından ayrıştırılan plateletlerin kullanılması ve bu işlemlerin steril şartlarda yapılması en önemli avantajdır, enfeksiyon ve allerji riskinin yok denecek kadar az olması sebebiyle son derece güvenilir bir yöntemdir. Diğer yöntemler gibi, vücuda yabancı madde girişi olmaz. Bugüne kadar bildirilen bir yan etkisi yoktur. 

PRP uygulaması acı verir mi? 

PRP uygulaması maske dışında enjeksiyonla da yapılır. Enjeksiyonda, kan alınması esnasında duyulan rahatsızlıktan daha büyük boyutta bir acı hissi beklenmez. PRP ile mezoterapi uygulaması çoğunlukla derinin 1,5 mm altına yapılır. Deriye hacim kazandırmak içinse daha derin uygulama yapmak gerekir. Ancak, bu uygulamalarda dışarıdan sürülen anestezik kremler acı hissini engeller. 

PRP uygulamasının yapılmasında sakınca olan kişiler var mı? 

Platelet sayısı yetersiz olan hastalarda, kanser hastalarında bu uygulama yapılamamaktadır. 

PRP uygulamasından beklentiler neler olmalıdır? 

Kozmetik amaçlı PRP uygulaması birçok beklentiyi karşılayacak üstün özelliklere sahiptir. Çünkü; 

• Uzun etkilidir, 
• Deriyi en doğal biçimde yeniden canlandırır, yapılandırır. 
• Kolay ve güvenli biçimde uygulanır. 
• Sadece yeni kolajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler. 
• Kırışıklıkları ve çizgileri deriyi doldurarak değil, gençleştirerek giderir. 
• İlk uygulamadan sonrası sağlanan parlak sağlıklı görünüm bir süre sonra hafifçe gerileyebilir, bunun için ardışık uygulamalar yapılmalı ve genleştirici etkinin yığılmasını sağlamalıdır. 
• 3 veya 4 uygulamadan oluşan kürler her 10–12 ayda bir kez tekrarlandığında, kalıcı sayılabilecek kadar uzun etkili bir gençleştirici etkisi sağlanmış olacaktır. 

Mail Mail Gönder
Whatsapp Whatsapp
Phone Telefon
Takip Et
E-Mail E-Mail
Whatsapp Whatsapp
Telefon Telefon