PRP (Platelet Rich Plasma)

PRP (Platelet Rich Plasma)

PRP (Platelet Rich Plasma), trombosit açısından zenginleştirilmiş kan sıvısı anlamına gelmektedir. Bir kişiden alınan belli miktar kanın, ayrıştırma yöntemi ile trombosit açısından zenginleştirilerek kişiye tekrar ciltaltına verilmesine PRP tedavisi denir.

PRP tedavisi, kişinin kendi kanından besin ve ihtiyacı olan mineralleri almasını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem ciddi klinik araştırmalar sonucu uygulanması uygun görülmüş bir yöntemdir. Özellikle yumuşak dokular üzerinde uygulanan bu yöntem, estetik ve plastik cerrahi alanında da oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir.

PRP tedavisinde amaç, vücudun yumuşak dokularda oluşan tahribatı tombositlerle zenginleştirilmiş plazma yardımı ile onarımını gerçekleştirmesini sağlamaktır.

PRP Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Vücudun her bölgesinde bulunan yumuşak dokular üzerinde uygulanabilmektedir. Genellikle yaygın olarak uygulanan bölgeler; Yüz, boyun, dekolte bölgesi, saçlı deri ve ellerde uygulanmaktadır. Dental alanda da diş etlerinin kaybını önlemek ve protezlerin tutunabilmesini sağlamak amacı ile de kullanılmaktadır. Kaslardaki tendon ve doku zedelenmeleri de bu yöntemle tedavi edilebilmektedir.

PRP Nasıl Uygulanır?

Tüpün içerisinde yoğunlaşıp biriken plazma denilen trombositlerle zenginleştirilmiş sıvı, dolgu ya da mezoterapi adı verilen deri altına enjekte yöntemi ile tedavi edilecek bölgeye verilir.

Saç ekimi sonrasında ve saç dökülmesi tedavisinde de yaygın olarak kullanılan PRP, deri altındaki hücrelerin canlanmasını sağlayarak saç çıkışını hızlandırmak amacı ile kullanılır.

 

Mail Mail Gönder
Whatsapp Whatsapp
Phone Telefon
Takip Et
E-Mail E-Mail
Whatsapp Whatsapp
Telefon Telefon