Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Operasyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Operasyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tıp dilinde Mastopeksi olarak adlandırılan meme dikleştirme operasyonu, estetik cerrahi alanında oldukça yaygın prosedürlerden biridir. Sarkmış, deforme olmuş ya da herhangi bir rahatsızlık nedeni ile şekil bozukluğu olan göğüslerde uygulanan bir operasyondur.

Meme dikleştirme operasyonu, meme boyutunu değiştiren bir operasyon değildir. Mevcut şekil bozukluğu için uygulanmaktadır. Birkaç maddeyle meme dikleştirme operasyonunu açıklayalım;

Kimler meme dikleştirme operasyonu yaptırabilir?

Kilo alıp verdikten sonra oluşan meme sarkıklığı, doğum yapmış kadınlarda görülen emzirme nedeni ile ortaya çıkan sarkıklık ya da yaş ilerlemesi nedeni ile oluşan sarkıklık problemi yaşayan ve görüntüsünden memnun olmayan her yetişkin kadın bu işleme başvurabilir..

Göğüslerde sarkıklık olduğunu nasıl anlarız?

Meme ucu, meme altı çizgisinin hemen üstünde ve meme altındaki dokuda sarkma olmaması istenilen meme şeklidir. Pitoz sarkıklık anlamına gelen Latin kökenli bir kelimedir. Göğüslerde oluşan sarkmalara pitoz denir ve 4 şekli mevcuttur;

Hafif Pitoz Durumu: Meme ucu meme altı kıvrımı seviyesindedir.

Orta Pitoz Durumu: Meme ucu meme altı kıvrımının 1-3 cm altına inmiştir. Fakat meme ucu karşıya bakmaktadır.

İleri Pitoz Durumu: Meme ucu meme altı kıvrımının 4 cm kadar altına inmiştir ve meme ucu yere bakar durumdadır.

Yalancı Pitoz Durumu: Meme ucu meme altı kıvrımının üstündedir fakat meme dokusu sarkıktır.

Göğüslerde sarkma neden olur?

Göğüslerdeki sarkma genellikle, yaşın ilerlemesi, hormonal dengesizlikler, vücut yapısına bağlı meme dokusu azalması nedeni ile oluşmaktadır. Herkeste görülmemekle birlikte düzetilmesi mümkün bir durumdur.

Göğüs dikleştirmede protez kullanılır mı?

Göğüs içi kullanılan protezler meme boyutunu değiştirmek için kullanılır. Protezler sarkıklığı gidermez. Fakat operasyon sırasında meme görüntüsünü düzenlemek amaçlı silikon protezler kullanılmaktadır.

Operasyon sırasında lokal anestezi mi uygulanır?

Meme dikleştirme operasyonu genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon süresi uygulanacak işleme göre değişiklik göstermektedir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Hasta sigara kullanıyorsa operasyondan en az 15 gün önce bırakmalıdır. Aynı şekilde operasyondan sonra 3 hafta boyunca sigara kullanmaması tavsiye edilir. Sigara kullanımı yaranın iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilmektedir.

Operasyon için belli bir mevsim var mıdır?

Günümüzde estetik cerrahi operasyonları daha gelişmiş yöntemlerle gerçekleştirildiği için her mevsim uygulanabilmektedir.

Doğum sonrası meme dikleştirme operasyonu olabilir mi?

Doğumdan 6 ay sonra meme dikleştirme operasyonu gerçekleştirilebilir.

Tüm bu detaylar ve daha fazlası için mutlaka bir uzman doktor görüşü almalısınız.

Mail Mail Gönder
Whatsapp Whatsapp
Phone Telefon
Takip Et
E-Mail E-Mail
Whatsapp Whatsapp
Telefon Telefon