Kepçe Kulak Onarımı

Kepçe Kulak Onarımı

Cildin karmaşık birleşiminden oluşan kulak kepçesi, yapısı ile 5 bölüme ayrılmaktadır. Bu kısımlar, heliks, antiheliks, konka, lobul ve tragus şeklinde adlandırılmaktadır. Kepçe kulak durumu ise genellikle antiheliks ve konka kısımlarında görülen yetersizlik ya da genişlemeden dolayı ortaya çıkmaktadır. Plastik ve estetik cerrahide yaygın olarak yapılan kepçe kulak operasyonunda amaç, yüzün ve kafa çapının büyüklüğü ve simetrisi ile uyumlu bir kulak şekli verilmeye çalışılmasıdır.

Kepçe kulak oluşumunun anatomik olarak nedenlerinin değerlendirilmesi operasyonun başarılı sonuçlanmasını sağlar. Yapılan kepçe kulak operasyonunun geri dönüşümlü ve basit bir işlem olması da ayrıca önemli bir etkendir.

Kepçe kulak operasyonu basit bir operasyon olarak algılansa da bireyin yaşam kalitesini oldukça etkileyen bir durumdur. Birçok araştırma göstermektedir yüz ve baş bölgesinde oluşan deformasyon ya da orantısızlıklar bireyin sosyo – psikolojik durumunu derinden etkilemektedir.  Bu sebepledir ki kepçe kulak operasyonlarının pediyatrik dönemde uygulanmasının daha sağlıklı olacağı belirtilmiştir. Cerrahi açıdan değerlendirildiğine erişkin dönemde uygulanan kepçe kulak operasyonlarında daha agresif tekniklere başvurulmak zorunda kalınabilmektedir.

Bireyin fiziksel durumu ve deformitif durumu incelenerek kulak kepçesinde hangi tekniğin uygulanması gerektiğine karar verilmektedir. Söz konusu deformite kulak kepçesinin hangi kısmına uygulanması gerektiğini de belirlemektedir.

Operasyon çocuk hastalarda genel anestezi, erişkinlerde ise lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Operasyon sonrası iyileşme süresi ortalama 1 haftadır.

                *Yazımız bilgilendirme amaçlı olup operasyon hakkında daha detaylı bilgi için iletişim bilgilerinden doktorumuza ulaşabilirsiniz.

Mail Mail Gönder
Whatsapp Whatsapp
Phone Telefon
Takip Et
E-Mail E-Mail
Whatsapp Whatsapp
Telefon Telefon