Estetik ve Psikoloji

Estetik ve Psikoloji

İnsanlar özellikle de kadınlar yüz yıllardır dış görünüş ve estetik güzellik üzerine önem vermişlerdir. Her ne kadar dış görünüşü ile kişi yargılanmamalı kanısında olsak da, insanların çevreleri ile uyumlu, mutlu bir kişiliğe sahip olabilmeleri dış görünüşleri ile barışık olmalarından geçiyor.

Gerçek anlamda güzellik tanımı bir çok kültürde farklı olsa da tüm dünyanın kabullendiği güzellik etkeni dış görünüşteki orantıdır. Kimilerinin altın oran şeklinde ifade ettiği bu oran kişinin vücut yapısı ve genetiğine göre farklılık gösterebilmektedir.

İnsanların iletişim anında en çok odaklandıkları yer yüzdür. Bu sebeple yüz ve çevresindeki orantı bozukluğu kişinin güzellik algısını direkt olarak etkiler ve özgüven eksikliğine neden olur. Sağlıklı bireyler sağlıklı toplumları oluşturur. Kişilerin psikolojik olarak güçlü ve sağlıklı olabilmesi de kendilerini ve dış görünüşlerini sevebilmeleridir. Kişinin mutsuz olmasına neden olan bir orantısızlık zamanında uzman tarafından müdahale edilerek düzeltilmez ise, ilerleyen dönemlerde bireyin psikolojik açıdan onarılmaz şekilde etkilenmesine yol açabilir.  Dış görünüşünden şikayetçi olan kişilerde en çok değiştirilmek istenen kısım burundur. Burun estetiği nefes alma problemleri gibi nedenlerden de olduğu gibi tamamen görüntünün değiştirilmek istemesine bağlı olarak da uygulanır. Burun estetiği kararı alan kişilerin öncesi ve sonrası hakkında uzman doktordan bilgi alarak ve konu hakkında bilgi sahibi olarak operasyonu yaptırması tavsiye edilir.

Estetik operasyonlarda kişinin beklentileri doğallık yönünde ise ve bilinçli bir şekilde uzman görüşü alarak karar verdiyse sonuçlar %99 oranında başarılı ve bireyi mutlu eden şekildedir.

Estetik operasyonlar temelde kişilerin psikolojik olarak rahat olmasını amaçlar. Yapılan operasyonlar mükemmeliyeti değil doğallığı sağlayabilmek içindir. Op. Dr. Fatih Öktem tüm operasyonlarından önce ve sonra hastaları ile yakından alakadar olarak istek ve beklentilerini dinler. Hastaların muayene esnasında seçeneklerini görmelerini sağlar. Bireyin dış görünüşünde bulunan orantısızlık hayatını etkileyecek şekilde kafasını meşgul ediyorsa ve bu durumun düzeltilmesi halinde kendisini mutlu ve güçlü hissedecek ise gelen hastalara estetik operasyonun detayları hakkında bilgi vererek operasyonun gerçekleşmesi sağlanır.

Operasyon öncesi sonrası kadar önem arz eder. Hastanın psikolojik bir dengesizliği (estetik takıntısı, mükemmeli isteme, kusursuzluk anlayışı gibi) söz konusu ise öncelik hastanın bu konuda yardım almasını sağlamaktır. Mantıklı ve makul sebepler ölçüsünde olmadığı sürece herkes estetik operasyon yaptırmamalıdır. Bu sebeple ameliyat tarihi belirlemeden önce Ankara Ümitköy’de bulunan muayenehanemizde sizlere randevu vererek durumunuzu yine sizlerle yüz yüze değerlendiriyoruz.

Ankara’da Ümitköy’de bulunan muayenehanemizde doktorumuz Fatih Öktem’in bire bir yapacağı değerlendirmeler sonucunda estetik operasyonlar netleştirilmektedir. Op. Dr. Fatih Öktem tüm operasyonları Özel Medicana International Ankara hastanesinde uzman kadro ile gerçekleştirmektedir.

Unutmayınız ki önemli olan sizin mutluluğunuzdur. Kendinizi sevmeniz mutluluğunuz için bir anahtardır.

Mail Mail Gönder
Whatsapp Whatsapp
Phone Telefon
Takip Et
E-Mail E-Mail
Whatsapp Whatsapp
Telefon Telefon