Estetik  ve Hasta Mahremiyeti

Estetik ve Hasta Mahremiyeti

Sağlık Bakanlığı hasta mahremiyeti ve hasta haklarının önemsenmesi hakkında, ülke genelinde bulunan tüm klinik, hastane ve muayenehanelere yeni bir bildiri gönderdi. Tüm sağlık personellerini ve sağlık kurumlarını kapsayan bu bildiri, hastaların doktorlar ile randevuları esnasında belirttikleri sağlık durumlarının 3. Kişilere aktarılmasına engel olan ve bu durumun sebebiyet verebileceği olumsuzlukların önüne geçen bir uygulamadır.

Tüm dünyada hasta – doktor mahremiyeti uygulaması mevcuttur. Ülkemizde de yürürlükte olan fakat daha titizlikle yürütülmesi amaçlanan bu uygulama, insanların sağlık kurumlarına olan güveninin artması yönündedir. Sağlık sektörünün her alanında işleme alınması gereken bir prosedür olan hasta mahremiyeti, estetik operasyonların uygulandığı alanda farklı bir titizlikle ele alınmalıdır.

Bilindiği gibi estetik operasyonlar kişilerde bulunan mevcut rahatsızlıkların dışında, sonradan farklı nedenlerle ortaya çıkmış durumlar için de uygulanabilmektedir. Estetik ve plastik cerrahların birincil amacı, hastalarının mahremiyetlerine saygı duyarak, onların psikolojik durumlarını göz önünde bulundurarak işlemleri gerçekleştirmektir. Estetik cerrahide, kişilerin psikolojik açıdan memnun olabilmeleri ve rahatlamaları operasyonun sonucunun başarılı olması demektir.

Günümüz koşullarını göz önünde bulunduracak olursak, sosyal medyanın her alanda kullanılabilir olması çoğu zaman insanların mahremiyetlerini zedeleyebilmektedir. Tüm bunlar ve sağlık bakanlığının bizlere sunduğu etik kurallar ışığında, Ankara Ümitköy’de bulunan muayenehanemiz ve uzman doktorumuz Op. Dr. Fatih Öktem’in tüm çalışmaları hastalarımızın mahremiyetlerine en yüksek önem gösterilerek gerçekleştirilmektedir.

Op. Dr. Fatih Öktem, şahsen yaptığı hasta görüşmelerini, hastalarının bilgisi dışında hiçbir yerde yayınlamamaktadır. Özellikle estetik operasyonlarda sıkça karşılaşılan bir sunum şekli olan, operasyonun gelişimini ve sonucunu sağlıklı bir şekilde takip edilmesi amacı ile yapılan fotoğraf çekimleri yalnızca hastaların ve uygulamayı yapan doktorumuzun görebileceği şekilde hazırlanmaktadır. Hastalarımızın sağlık hikayeleri özel dosyalarda arşivlenerek, hastalarımızın bilgisi dışında kesinlikle açığa çıkarılmamaktadır.

Hasta haklarının ve mahremiyetinin korunması konusunda yasal düzenlemelerin dışında, kişilerin de bilinçli olması ve sosyal sorumluluklarını alarak etik kurallara uyum sağlaması bizler için çok önemlidir. Op. Dr. Fatih Öktem, Ankara Ümitköy’de hizmet verdiği hastalarının endişe duymadan, sağlıklı ve mutlu bir şekilde muayene olabilmelerini kendisine görev edinmiştir. Aynı şekilde operasyonlarını gerçekleştirdiği Özel Medicana International Ankara Hastanesi de bu titizlik ve kurallarla çalışma yürüterek bilinçli bir şekilde hizmet vermektedir.

Sonuç olarak, temelde insana saygı ve sevginin mevcut olacağı bir toplum için, üstümüze düşen görevleri eksiksiz ve net bir şekilde gerçekleştirebilmekteyiz.

Mail Mail Gönder
Whatsapp Whatsapp
Phone Telefon
Takip Et
E-Mail E-Mail
Whatsapp Whatsapp
Telefon Telefon