Estetik Operasyon Bağımlılığı

Estetik Operasyon Bağımlılığı

Estetik cerrahi, insanların görünüşlerinde bulunan orantısızlıkları gidererek, bireylerin fiziksel görünümleri ile barış içerisinde ve mutlu yaşayabilmelerini amaçlayan bir bilim dalıdır. Estetik cerrahi operasyonlar, plastik ve estetik cerrah tarafından gerekli ön muayene ve tahlillerden sonra gerçekleştirilir. Söz konusu operasyonlar fiziksel problemler için gerekli olduğu kadar psikolojik problemlerin giderilmesine de yardımcı olabilmektedir.

Son yıllarda yayınlanan filmler, magazin dergileri, sosyal medya üzerinden paylaşılan fotoğraflar insanların güzellik algısının tek bir yönde oluşmasına neden olmuştur. Özellikle mankenlerin oluşturduğu profil kadınların öz saygılarında derin yaralar oluşmasına neden olmuştur. Kadınlar, beğenilme duygusundan çok tek bir kalıp haline gelebilmeyi amaç edinerek, var olan güzelliklerinin ve doğallığın önemini yitirmeye başlamışlardır.

Uzun yıllardır insanlara estetik ve plastik cerrahi konusunda operasyonlar düzenlenmektedir. Cerrahların sık karşılaştığı problemlerden biri olan bilinçsiz estetik operasyon istekleri son yıllarda artış göstermiştir. Kadınlar plastik ve estetik cerrahları adeta kuaför salonu gibi algılayarak işlem yaptırma isteği ile başvurularda bulunmaktadırlar. Uzman ve bilinçli estetik cerrahlar konuya profesyonel şekilde yaklaşarak hastalarını ikna etme çabasındadırlar. Estetik cerrahların gözlemlediği ve sadece bağımlılık üzere yaptırılmak istenen operasyonlarda hastalar geri çevrilmektedirler. Hastaların psikolojik olarak sağlıklı olması ve bilinçli şekilde operasyon kararı alması cerrahların öncelikli olarak dikkat ettiği konulardandır. Etik olarak estetik cerrahların estetik operasyon istemi ile gelen kişilere maddiyat içeren müşteri kavramı ile değil, tedavi olmak isteyen hasta olarak bakmaları büyük önem taşımaktadır. 

Mail Mail Gönder
Whatsapp Whatsapp
Phone Telefon
Takip Et
E-Mail E-Mail
Whatsapp Whatsapp
Telefon Telefon