Botox

Botox

Botoks (Botulinum Toksin) Nedir?
Botox aslında bir markadır, etken madde botulinum toksinidir. Bu toksin, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilir. Botulinum toksini, sinir uçlarından salınan mediatörleri engelleyip, sinir iletimini geçici olarak durdurarak etkisini gösterir. Sinir iletiminin kesilmesi, sinirin aktive ettiği kasın hareketinde azalma ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Botulinum toksini piyasada botoks ya da dysport markaları adı altında bulunur. 

Gülme, kızma, şaşırma, gözleri kısma gibi mimik hareketleri sonrası yüz cildin de dinamik çizgilenmeler oluşur. Yıllar içinde bu mimik hareketlerin tekrarlanması sonucu ciltte oluşan dinamik çizgilenmeler kalıcı hale gelir ve bu alanlarda kalıcı kırışıklıklar ortaya çıkar. Kırışıklıklar en sık alın, kaş arası, göz dış kenarları ve ağız çevresindeki gülme çizgilerinde görülür.

Mimiklerini kullanma alışkanlığı, mesleği, güneşe maruziyet süresi, yüz cilt-kas yapısı, yaş ve cinsiyetine göre kırışıklıklar kişiye bağlı olarak değişik derecelerde olur.

Göz dış kenarlarındaki ve alındaki çizgiler kişiyi daha yaşlı bir görünüm, kaş arasındaki çizgiler ise kişiyi kızgın bir ifade görünümü verir. Yüz mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların hareketleri azaltılır ve dolayısıyla kas üstündeki cildin kas hareketlerine bağlı kırışması da azaltılır. Bu sayede hem yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme hem de yeni kırışıklıkların oluşması içinde koruyucu bir etki sağlamış olur.

Botulinum toksini kullanım alanları:
-Mimik hareketleri ile oluşan yüzdeki çizgilenmeleri azaltmak (estetik amaçlı)
-Alın, koltukaltı, el ve ayaktaki terlemeyi azaltmak, (hiperhidrozis tedavisi)
-Kaş kaldırma (estetik) 
-Göz kapağı sarkaması (blefaroşalazis) tedavisinde
-Migren ağrılarını tedavi etmek için 
-Diş gıcırdatması (bruksizm) ve masseter kası hipertrofisinde ( çenedeki çiğneme kaslarının aşırı büyümesi)
 Bunların haricinde botoks sadece estetik alanda değil, fizik tedavi, ortopedi ve nöroloji  şaşılık, spastik kas vb. hastalıklarında da kullanılabilen bir toksin maddesidir.

Kimlere Botulinum Toksin Yapılabilir?
Botulinum toksin (botox, disport ) uygulaması, hamile -emziren kadınlar ve kas hastaları (myastenia gravis vb) hariç yetişkin bir cilde sahip yukarıdaki belirtilen rahatsızlıklardan şikayeti olan hastalara uygulanabilir.

Terleme için Botulinum Toksini Tedavisi:
Botoks, ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. En sık uygulanan bölgeler, alın, avuç içleri, ayak tabanı ve koltuk altı bölgesidir. Bu bölgelerde aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerde botoks uygulaması ile şikayetlerinde düzelme sağlanabilir.

Migren için Botox Tedavisi:
Botoks, migren hastalarına estetik amaçlı botoks uygulamasının ardından migren ağrılarının azalmasıyla migrene de iyi geldiği tesadüfen keşfedilmiştir. Migren ağrılarının çoğunda altta yatan neden baş bölgesindeki kasların gerginliğidir.

Migrende ağrı ataklarını oluşturan kasların gerginliği ortadan kaldırılırsa, migren ağrılarına neden olan faktörlerden biri de ortadan kaldırılmış olur. Migren tedavisinde ağrı kesici birçok ilaç kullanılır.  Botoks aslında ağrıyı geçirmez, ağrının ortaya çıkmasını engellemesidir. Migren hastalarının büyük kısmı botokstan fayda görür. Bu fayda ya migren atak sıklığında azalma ya da atak ağrısının daha az olması şeklindedir.

Botoks mikroenjeksiyon şeklinde uygulanır. Uygulama öncesinde lokal anestezik krem ve uygulama sırasında da buz tatbiki hasta konforunu artırır. Uygulama sonrası genelde hastalar günlük hayatlarına dönebilirler. Bazen hafif bir ödem ya da noktasal bir morluk olabilir.

Botoks etkisi ne kadar sürer ?
Botoksun etkisi uygulama sonrası 3. gün başlar, 7. gün maksimum düzeye ulaşır ve etki 3-4 ay maksimum devam eder, ortalama 6 ay sonra etki kaybolur. Kolaltı terlemesi, el-ayak terlemelerinde ise bu etki biraz daha uzun olabilmekte, ortalama 8 ay boyunca etkisini gösterebilmektedir. Botoks etkisini kaybettikten sonra tekrarlanabilir. Birkaç kez ardışık kullanımından sonra etki ve kalıcılık uzayabilir. Botoks uygulamasından sonra yüz hemen yıkanabilir, makyaj yapılabilir. Uygulama sonrası 4 saat süreyle dik durulmalı, yatay pozisyonda yatılmamalı ve enjeksiyon yapılan bölgeye o gün masaj yapılmaması ve aşırı sıcak duş alınmaması önerilir.

Botoks mutlaka konusunda uzman doktorlar tarafından uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi takdirde, hem istenilen etki elde edilemeyebilir, hem de geçici göz kapağı düşüklüğü gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Mail Mail Gönder
Whatsapp Whatsapp
Phone Telefon
Takip Et
E-Mail E-Mail
Whatsapp Whatsapp
Telefon Telefon