Botoks ile Terleme Tedavisi

Botoks ile Terleme Tedavisi

Sıcaklık, sosyal ortam, obezite ya da duygusal duruma bağlı olarak bazı kişilerde ter bezleri aşırı uyarılır ve terleme, olması gerekenden fazla olur.

Özellikle el, ayak ve koltuk altında ortaya çıkan aşırı terleme problemiyle, bir çok kişi rahatsız olmaktadır. Kişiler için sosyal hayatı çekilmez kılan aşırı terleme bozukluğunun tıp literatüründeki adı "hiperhidrozis"dir. Hiperhidroz hastaları fazla miktarda ter ürettikleri için el, ayak, yüz ve koltuk altları genellikle nemlidir.

Terleme doğaldır, fakat ter bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olarak deri yüzeyine salınan terin artması, beraberinde kokuya da sebep olabilir. Sosyal ve psikolojik durumu, hayatı negatif yönde etkilediği ortadadır.

Hiperhidroz tedavisinde lokal olarak botoks uygulaması çok başarılıdır. Botoks, ter bezlerine giden aşırı sinir uyarısını azaltarak etki gösterir. Uygulama pratiktir. Koltuk altı, ayak tabanı veya ellerde aşırı terleme olan bölgeye, cilt altına minik enjeksiyonlar şeklinde botoks ilacı verilir. Krem ile anestezi uygulaması veya soğutucu spreyle ağrı kontrolü sağlanarak kişinin nispeten ağrısız ve konforlu bir uygulama geçirmesi sağlanır. Böylelikle aşırı terlemenin 6 aya kadar giderilmesi sağlanır. Zamanla yapılan tekrarlar, tedavinin etkinliğini artırır.

Mail Mail Gönder
Whatsapp Whatsapp
Phone Telefon
Takip Et
E-Mail E-Mail
Whatsapp Whatsapp
Telefon Telefon