Lazer Epilasyon

Lazer, yoğunlaştırılmış ışık fotonlarının belirli dalga boyları ile verilmesi ile oluşan optik düzeneklerdir.  Bir çok alanda kullanılmaya başlanan lazer, estetik ve güzellik alanında da yoğun şekilde kullanılmaktadır. Estetik alanda kullanılan lazer dalga boyu ve tipi nedeniyle diğerlerinden farklılık gösterir. Estetik alanda kullanılan lazer, cildin sadece belli bir katmanına etki eder.

Estetik alanda lazer epilasyon adı altında geliştirilen bu işlem sayesinde, istenmeyen kıl köklerinin uzun süreli şekilde giderilmesi amaçlanmaktadır. Bu işlemde kullanılan lazer ışığı kıl köklerinde bulunan ve koyu renkli olan melanin maddesine uygulanarak kıl köklerinin tahrip olmasını sağlar. Bu tahribat, kullanılan lazer ışığının belli bir seviyede olması nedeniyle sadece köklere etki eder. Lazer ışığı köklere uygulandığında oluşan ısı kökün yanmasını sağlar. Böylece uzun süreli ya da yapıya göre kalıcı epilasyon sağlanmış olur.

Lazer Epilasyon Kimlerde ve Nasıl Uygulanır ?
Lazer Epilasyon işlemi, 14 yaşından büyük, kadın ve erkeklerde uygulanabilir. Fakat gebelerde, cilt enfeksiyonuna sahip kişilerde, açık yara izi olan kişilerde, epilepsi hastalarında, ışık ve ısıya duyarlı bir cilde sahip kişilerde uygulanması uygun değildir.

Lazer Epilasyon Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanabilir ?
Göz kapakları, kulak ve burun içi bölgeler hariç tüm vücuda uygulanabilir bir yöntemdir. Erkek ve kadınlarda tedavi edilen bölge yoğunluğu değişkenlik gösterebilir. Kadınlarda en çok uygulanan bölgeler: Üst dudak, çene, koltukaltı, bacaklar, bikini bölgesi. Erkeklerde en çok uygulanan bölgeler: Sırt, omuzlar, göğüs ve sakal bölgesi olarak belirlenmiştir. 

Lazer Epilasyonda Seanslar Ne Sıklıkla Gerçekleşir ?
Lazer Epilasyon, yüz bölgesi için 1 – 1,5 ay aralıklarla, vücut bölgesinde ise 1 – 2 ay aralıklarla uygulanmaktadır. Seans aralıklarının uzun olmasının sebebi, kıl köklerinin anajen, katajen ve telojen olarak 3 evrede gelişme göstermesinden dolayıdır. Her bir seansta bu evrelere müdahale edilir. Seans aralıkları doktorunuzun gözlemleri neticesinde değişiklik gösterebilir. Bu değişiklik genelde seans aralıklarının uzaması şeklindedir.

Lazer Epilasyon Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar :

                -Lazer Epilasyon uygulanacak bölgelerin gerçek ten rengine yakın renkte olması gerekmektedir. 

                -Epilasyon yapılacak bölgedeki kıllara, sarartma ya da boyama gibi işlemler uygulanmamalıdır.

                -Cildi soyan peeling tarzı ürünlerin kullanımı 15 gün öncesinden bırakılmalıdır.

                -Lazer Epilasyon uygulanacak bölgede herhangi bir makyaj malzemesi bulunmamalıdır.

                -Lazer Epilasyon uygulamasından sonra güneş ve solaryum gibi etkenlere maruz kalınmamalıdır.

               - Epilasyon uygulamasından sonra ılık duş tavsiye edilir, cildi tahriş edebilecek kese ve peeling uygulanması tavsiye edilmez.

                -Lazer Epilasyonda kişinin cilt hassasiyetine bağlı olarak, kızarıklık, kabarma ve sivilce gibi durumlar görülebilir. Bu durumlar geçicidir.

                -Lazer Epilasyon uygulanan bölgedeki kıllar, uygulama sonrasında dökülmeye başlar, yeni çıkan kıllar ise çok güçsüz ve açık renkte olurlar. İlerleyen seanslarda bu durumlarda ortadan kalkacaktır.

                -Seans sayısı hormonal bozukluk olan kişilerde artabilir.

               - Büyük bölgelerde uygulanan lazer epilasyonlarda, seanstan 10 ya da 15 gün sonra genel bir muayene yapılarak, epilasyonun başarısı gözlemlenmelidir.

Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi Lazer Epilasyon uygulamasının öncesi ve sonrası hakkında detaylı bilgi almak için doktorunuza başvurunuz. 

Select Color Scheme