Varis Oluşum Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Varis, kan dolaşımını sağlayan damarların kapakçıklarının düzenli çalışmaması durumunda, kanın kalbe doğru gitmemesinden dolayı damar içerisinde birikmesi sonucu oluşur. Varis, kılcal damarların cilt yüzeyinde belirgin şekilde belli olmasıdır. Genelde vücudun her yerinde görülse de yaygın olarak rastlanan bölge bacaklardır.

Varis, herkes de görülebilecek bir rahatsızlık türüdür. Fakat kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanır. Varisin başlıca sebepleri, hareketsizlik ve ayakta fazla durmadır. Temelde genetik rahatsızlık olan varis, yaşın ilerlemesi ile oluşan menopoz, gebelik ve bacak yaralanmalarında ortaya çıkabilmektedir. Halk arasında yaygın olarak bilinen, bacak bacak üstüne atmak varise neden olur düşüncesi yanlıştır.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Damarların cilt yüzeyinden görülecek şekilde belli olması,

Bacaklarda ağrı hissedilmesi,

Mavi ve mor renkte belirgin damarlar,

Ayak bileğinin üzerinde bulunan yağ dokusunun sertleşmesi,

Ayaklarda ve ayak bileklerinde şişkinlik,

Varisli bölgelerde yanma ve yaralanma sonrası kanamanın çok görülmesi,

Ani hareketlerde bacaklara ve ayaklara kramp girmesi,

Huzursuz bacak sendromu olarak adlandırılan bacakları sürekli istemli ya da istemsiz hareket ettirme durumu,

Bacak ve ayakta beyaz lekelenmelerin görülmesi,

Çok ileri vakalarda açık yaraların gözlemlenmesi, darbeye karşı dayanıksız hale gelinmesi şeklinde belirtilerin bir ya da birkaç tanesi gözlemlenmektedir.

Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Varis tedavisi 2 başlık altında incelenebilir. Ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler olarak ikiye ayrılan bu yöntemler varisin gelişimi ve durumuna göre belirlenmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri:

Tıbbi İlaç Tedavisi: Bu tedavi yönteminde, kılcal damarların normal seyrinde çalışmasına yardımcı olan ve kan akışını düzenleyen ilaçlar hastaya verilir. İlaçla yapılan tedavi daha çok başlangıç düzeyindeki varis oluşumlarında etkilidir.

Lazer Tedavisi: Günümüzde varis ameliyatına alternatif olarak kullanılan yöntemdir. Bu yöntemle varis oluşumuna neden olan safen toplardamarına direkt olarak müdahale edilir. Küçük kılcal damarlar bu tedavi sonrasında kendiliğinden kaybolur ya da sürecin hızlanması için köpük tedavsi de uygulanır. Lazer ile varis tedavisi 50 dklık bir işlemdir. Hastanın cildinde iz kalmaz. İşlem sırasında hasta bir miktar ağrı ve baskı hissedebilir. Genelde tek seansta tedavi gerçekleşir. Lazerin uygulanacağı damar çevresine lokal anestezi uygulanır. Milimetrelik iğneler yardımı ile girilen damarlara lazer ışını uygulanır ve tıkanıklık olan damar çekilir. Operasyon sonrası, doktor uygun basınçta varis çorabı verir. Bu çoraplar doktorun tavsiye ettiği süre boyunca bacaklarda kalır. Operasyon sonrası hasta rutin yaşamına dönebilir fakat dikkat etmesi gereken birkaç durum söz konusudur. Bu durumlar doktor tarafından hastaya bildirilmektedir.

Skleroterapi: Damar içerisine ilaç enjekte ederek damarın yok edilmesi işlemidir. İğne tedavisi olarak da geçmektedir. Damara verilen ilaç köpürtülerek verilirse köpük tedavisi olarak adlandırılır. Varis damarları vücuda faydalı değil aksine zararlı olan damarlardır. Bu sebeple iptal edilmesi hiçbir sıkıntıya yol açmaz. Ağrısız ve kısa süreli bir işlemdir. Operasyon sonrası ciltte ufak iğne kızarıklıkları oluşur ve bunlar da zamanla geçer.

Ameliyatlı Varis Tedavisi:

Cerrahi Operasyon İle Gerçekleşen Tedavi: Toplardamar üzerinde gerçekleştirilen bir operasyondur. Safen adı verilen ve vücuda kan akışını düzenli sağlamayan bu damar ameliyat ile alınır. Safenektomi adı da verilir. Ameliyat ile gerçekleştirilen bir diğer yöntem felebektomi yöntemidir. Tıkanıklık gösteren kılcalların küçük kesiler açılarak çıkarılması yöntemidir. Bahsedilen bu yöntemler kalp damar cerrahlarının ya da genel cerrahların gerçekleştirdiği işlemlerdir.

Ameliyatlı varis tedavisi hariç tüm yöntemler Op. Dr. Fatih Öktem tarafından gerçekleştirilmektedir. Operasyon öncesi ultrason ile belirleme yapılır. Hastanın şikayetleri ve hangi varis tedavisinin uygun olduğu belirlenir. Ankara Ümitköy’de yapılan ücretsiz muayene ve tanıda tüm sorularınızı cevaplıyoruz. İşlemler hakkında bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Select Color Scheme