Selfie(Özçekim) ve Estetik Ameliyata Etkisi

Internet çağını yaşadığımız şu dönemlerde, insanların sosyal medyaya olan alışkanlıkları da artış göstermiş durumdadır. Toplumun neredeyse hepsi akıllı telefonlar ve tabletler aracılığı ile internete erişim sağlayabilmekte ve sosyal medya hesapları üzerinde paylaşımlar yapabilmektedir.

İnsanların fotoğraf çekme alışkanlığı uzun yıllardır mevcutken, bu eyleme çekilen fotoğrafların her an her yerde paylaşılabilmesi kolaylığı da eklenmiştir. Özellikle son yıllarda moda olan özçekim yani selfie insanlar arasında hızla yayılmıştır. İnsanlar kendilerini ön plana çıkarabilme ve beğenilebilme duygularını bu şekilde tatmin edebilir olmuşlardır. Uygulanan bu durumun doğruluğu tartışıla dursun, selfie çekmenin getirileri de yansımaya başlamıştır.

Selfie yani Özçekim kişinin fotoğraf çekebildiği bir araç yardımı ile yüz kısımını ön plana alarak verdiği pozlara denmektedir. Bu çekim sayesinde kişi yüzünde bulunan kusur ya da güzellikleri kendisinin ya da yayınladığı sosyal medya hesaplarında bulunan kişilerin eleştirisine sunmaktadır. Yakın çekimler sayesinde yüzde bulunan detayların daha kolay incelenebildiği selfieler, kişilerin estetik operasyonlar hakkında tekrar düşünmesini hatta olumlu bakmasını da sağlamaktadır.

Türkiye’de özellikle rinoplasti yani burun estetiği operasyonlarının artışında sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların etkisinin yoğunlukta olduğu çeşitli araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. İnsanların büyük çoğunluğu yüzdeki orantıya göre güzellik algısının belirlendiğinin farkındadır. Bu algı ile birlikte estetik operasyona başvurmak kadar doğal bir durum da yoktur. İnsanların doğal görünüm elde edebilecekleri estetik operasyonların yapılabildiği estetik cerrahi dalında, gelişen teknoloji ve yöntemler sayesinde acısız ve hızlı iyileşebilmek mümkündür.

Op. Dr. Fatih Öktem’in Ankara’da sık uyguladığı prosedürlerden biri olan Rinoplasti yani burun estetiği operasyonlarında kişinin yüzüne ve doğal görünümüne en uygun şekil verilmektedir. Kişinin görüntüsünü tamamen değiştirmek yerine mutlu olabileceği ve mevcut kusurlarının giderildiği bir operasyon hedeflenerek uygulama yapılmaktadır. Ankara estetik cerrahları arasında başarıları ile oldukça sözü geçen Op. Dr. Fatih Öktem, burun estetiği yaptırmak isteyen hastalarına detaylı bilgiler vererek operasyonun sonuçlarının ne şekilde etkileri olabileceğini de açıklamaktadır. Ankara Ümitköy’de bulunan muayenehanesinde ücretsiz randevu  imkanı ve ön tanı ile uzun zamandır istediğiniz görünüme kavuşmanız mümkün. Detaylı bilgi ve randevu için iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz. 

Select Color Scheme