Plastik ve Estetik Cerrahinin Psikolojik Değelendirmesi

Genel olarak hastalarda anksiyete yani sinir bozuklukları ya da en fazla %30 oranında görülmektedir. Fakat cerrahi operasyona girecek hastalarda bu durum daha yaygın olarak görülebilmektedir. Söz konusu durum iki açıdan değerlendirilebilmektedir. Şöyle ki;

                Hastalığın neticesinde uygulanacak olan cerrahi operasyon yüzünden sinir bozukluğu oluşması,

                Cerrahi operasyon uygulanmadan önce ve sonra kullanılan ilaçlar yüzünden sinir bozukluğunun ortaya çıkması.

Her iki taraftan da incelendiğinde genel olarak cerrahi operasyon öncesi ve sonrası hastalarda bir sendrom görülmektedir. Plastik ve estetik cerrahi işlemler için başvuran hastaların ameliyat öncesi yaşadıkları stresin öncelikli nedeni operasyon sırasında bilinçlerini kaybetme korkusudur. Anestezi etkisini daha önce yaşamamış hastalarda daha fazla yaşanan bu gerginlik durumu ikinci olarak ise cerrahi operasyon sonrası yaşayacakları ağrı ve acıya odaklanmalarıdır.

Anestezi süresinden korku ayrı şekilde incelenmesi gereken bir kaygı durumudur. Mevcut bir sinirsel rahatsızlığı bulunan hastalarda bilinç kaybı ve kontrolü kaybetme düşüncesi kaygı durumunun artmasına ve mevcut rahatsızlıkların histerik şekillerde ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Özellikle plastik ve estetik cerrahi operasyonlar için başvuran hastalarda ameliyat sonrasında istedikleri görünüme kavuşamama korkusu fobik bir hal alabilmektedir. Ameliyat öncesi sinir bozukluğu, operasyonun çeşidi, operasyon süreci ve sonrası hakkında hastanın bilinçaltında bulunan ön yargılarından dolayı tetiklenebilir bir durumdur.

Bu sebepledir ki hastaların estetik cerrahi operasyon kararı almadan önce bilinçli ve sakin bir şekilde kararlarını almaları büyük önem taşır. Oluşabilecek komplikasyonları ve süreçleri sadece operasyonu gerçekleştirecek estetik cerrahtan öğrenmeleri operasyonun psikolojik açıdan da başarıya ulaşmasında etkili olacaktır.

Ankara estetik cerrahlarından Op. Dr. Fatih Öktem, randevu alarak muayenehanesine gelen hastaları ile geçirmek istedikleri operasyonlar hakkında birebir ve detaylı olarak konuşmaktadır. Hastalarına olabilecek tüm komplikasyonlar hakkında bilgilendirmekte ve onları ameliyat sonrası için hazırlamaktadır. Operasyonlar hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Select Color Scheme