Estetikte Altın Oran

Geçmişten günümüze birçok sanatçı, çalışmalarında belirledikleri oranlarla insan beyninde rahatlatıcı imgeler oluştururlar. Da Vinci’den Picasso’ya, dünya üzerinde yaşamış sanatçılar yüzyıllar boyunca altın oranı kendilerine ölçek belirlemişler ve sanat eserlerini bu şekilde ortaya çıkarmışlardır.

Dünya üzerinde taklit edilmesi imkansız birçok canlı varlıktan biri olan insan, altın oranın canlı temsilidir. İnsanlardaki güzellik anlayışı kültürlere göre değişkenlik gösterebilir fakat altın oran matematiksel bir kanıttır güzellik anlayışında.

Estetik cerrahi alanı da bir nevi sanat icra etmektir diyebiliriz. Doğal olanı ve var olan güzelliği ortaya çıkarabilmek estetik cerrahların ilk dikkat ettiği konudur. Özellikle yüz bölgesinde gerçekleştirilen estetik operasyonlar, cerrahın sanatsal dokunuşlarıdır.

Altın oran, nesnenin geometrik uyumu ve simetrik duruşudur. Uzman estetik cerrahlar, yüz estetiklerinde altın oranı temel almaktadırlar. İnsan, sürekli değişken kütleye sahip bir varlık olduğu için bu oranı sağlayabilmek ustalık gerektiren bir iştir.

Yüz estetiği alanında özellikle burun ve göz kapağı estetiği bu oranın sağlanabildiği önemli noktalardır. Bireyin bütününe uygun bir operasyon gerçekleştirmek, altın oranın estetik cerrahideki yerini belirlemektedir.

Op. Dr. Fatih Öktem, gerçekleştirdiği en fazla operasyonlardan olan burun ve göz kapağı estetiklerinde sanat icra edebilen doktorlardandır. Dr. Öktem, yüzün doğal yapısını ve bütünleyici noktaları göz önünde bulundurarak gerçekleştirdiği operasyonlarda, hastaların memnuniyet ihtiva eden geri bildirimlerini almaktadır.

Op. Dr. Fatih Öktem, tüm operasyonlarından önce Ankara Ümitköy’de bulunan muayenehanesinde gerçekleştirdiği görüşmelerinde, hastalarını detaylı şekilde işlem hakkında bilgilendirerek işleme başlamaktadır. Doğal ve doğala yakın güzelliğin, bireyin bütünlüğüne uygun olarak sağlanması gerektiğini belirtir. Operasyonlarını uzman ekibi ile birlikte, Özel Medicana International Ankara Hastanesinde titizlikle gerçekleştirmektedir.

Doktorumuzun da belirttiği gibi, unutulmaması gereken gerçek güzellik, mutluluktur. 

Select Color Scheme