Estetik Cerrahide İdeal Beden Algısı

Günümüzde sağlıklı beden algısı tıbbi tanımlardan çok sosyal tanımlarla anılmaktadır. İnsanlar yaşadıkları toplumun sağlıklı olarak kabul ettiği ideal bedene ulaşmayı hedeflemektedirler. Birçok anlamda yanlış algılanan bu durum, dengesiz beslenme, yanlış yapılan egzersizler ve en önemlisi de ciddi rahatsızlıklara sebep olabilecek estetik ameliyatlarla sonuçlanmaktadır.

Sağlıklı bir beden tıbben kilo ve boy ortalaması alınarak belirlenebilir diyebiliriz. Fakat bireyin sağlık geçmişi, genetik faktörleri ve yaşadığı coğrafya da beden algısında belirleyici niteliklerdendir. Estetik cerrahlara gelen hastaların büyük çoğunluğu toplum genel yargısından dolayı ameliyat kararı almaktadırlar. Estetik cerrahlara vücut bölgesi için yaptırılan işlemler genel olarak; Karın germe (abdominoplasti) operasyonu, lazer lipoliz, lazer liposuction(yağ aldırma) operasyonu, kol germe operasyonu ve uyluk germe operasyonudur.

Bahsi geçen operasyonların birçoğu ameliyatsız gerçekleştirilebilirken bir kısmı da cerrahi müdahale ile gerçekleştirilmektedir. Vücut estetiği yaptırmak isteyen bir hastanın sağlık geçmişi göz önünde bulundurularak ciddi bir diyet programı ile bu işlemi desteklemesi cerrah tarafından tavsiye edilmektedir. Bunların dışında vücut estetiği genel tanımının içerisine meme operasyonları da girmektedir. Meme estetikleri daha detaylı bir operasyon çeşidi olduğu için ayrı olarak da incelenebilmektedir.

Sonuç olarak vücut bölgesi için karar verilen operasyon, cerrahi olsun ya da olmasın uzman bir görüş alınarak gerçekleştirilmelidir. Plastik ve estetik cerrah tarafından detaylı ön muayeneden sonra gerçekleştirilmelidir. Operasyonun süreci, sonrası ve iyileşme süreci gibi önemli dönemleri hakkında cerrahın vereceği bilgiler ışığında hareket edilmelidir. Ankara Ümitköy’de muayenehanesi bulunan Op.Dr. Fatih Öktem, ameliyatsız çözümlerle de vücut estetiği operasyonları gerçekleştirmektedir. Ankara estetik cerrahı Sn. Öktem, hastalarının sadece güzellik algısı değil aynı zamanda sağlıklı bir vücuda sahip olmalarının önemli olduğunu belirterek işlemlerini gerçekleştirmektedir.

 

Select Color Scheme