Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Hakkında

 

Son yıllarda birçok alanda olduğu gibi plastik ve estetik cerrahi alanında da gelişmeler hastaları mutlu edecek yöndedir. Özellikle ülkemizde genetik nedenlerden ötürü birçok insanda bulunan kemerli burun nedeni ile burun estetiği ameliyatlarına ilgi oldukça fazladır. Fakat burun estetiği öncesi ve sonrası konusunda endişe duyulan birçok konu bulunmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı bundan 15 yıl öncesine kadar oldukça ağrılı ve zor bir süreç gerektiren bir operasyondu. Kemik ve kıkırdaklar kırılarak şekil verilmesi nedeni ile ameliyat sonrasında hastanın yüz bölgesinde şişme, morarma hatta gözlerde hassasiyet gibi uzun süren semptomlar oluşmakta idi. Ameliyat sonrası kullanılan ve hastayı oldukça rahatsız eden tamponlar ve burnun şeklini koruyabilmesi için kullanılan alçı nedeni ile de iyileşme süresi sancılı bir boyut halini almaktaydı. Bu sebeple birçok kişi burun estetiği ameliyatından korktuğu için işlemden kaçınmaktalardı.

Burun estetiği ameliyatı günümüzde kişinin isteği ve yüz uyumuna bağlı olarak daha acısız ve morluk olmadan atlatılabilir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrasında uygulanan hafif ateller ve ufak tamponlar sayesinde hasta iyileşme süresini de rahatlıkla geçirebilmektedir. Ameliyat esnasında preemptif adı verilen buruna giden sinirleri uyuşturmaya yarayan karışım sayesinde, hasta uyandıktan sonra ağrı ya da acı hissetmemektedir. Hissedilen ağrılarda da ağrı kesiciye ihtiyaç duyulmadan atlatılabilir düzeyde olmaktadır. Kullanılan bu karışım aynı zamanda damarların da büzüşmesini de sağladığı için ameliyat esnasında da sonrasında da kanamaya engel olmaktadır.

Burun estetiği ameliyatlarında hastaya doğal görünüm veren ve yüz yapısına uygun bir burun şekli verilebilmesi önem arz etmektedir. Hastanın ameliyat öncesi ve sonrası psikolojik değerlendirilmesinin plastik ve estetik cerrahın yakından takip edebilmesi de oldukça önemlidir. Yapılacak olan işlemlerin hastaya detaylı şekilde aktarılması, hastanın sonrasında yaşayacağı sürecin aktarılması da burun estetiği ameliyatından sonra hastanın hazırlıklı olmasını sağlayacaktır.

 

Select Color Scheme