Burun Estetiği  ( Rinoplasti )

Türkiye’de de popüler olan burun estetiği ameliyatı burnun yüz ile doğal bir uyum sağlaması ile hastaya estetik bir görüntü vermesini amaçlar. Kişilerin yüz yapıları ve çene yapıları gibi faktörler farklılık göstermesi nedeniyle kişiye özel hazırlanılan ameliyatlardır. Burun estetiği (Rinoplasti) için ilk öncelik kişinin ne istediğini bilmesi ve doktoru ile ilk süreçten itibaren beraberce en sağlıklı ve estetik kararı verebilmesi çok önemlidir. Burun estetiği ameliyatı olmak için 18 yaşını tamamlamış olmanız ve sağlıklı bir birey olmanız yeterlidir.  Burun Estetiği Tipleri, Küçültme Burun Estetiği (Reduction Rhinoplasty), Büyütme Burun Estetiği (Augmentation Rhinoplasty), Etnik Burun Estetiği ( Ethnic Rhinoplasty) ve Travma Sonrası Burun Estetiği (Post-Travmatic Rhinoplasty) olarak belirtilebilir.

Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatında nadir de olsa riskler vardır. Bunlar anesteziden kaynaklı, kanama veya enfeksiyon olarak sıralanabilir.

Ameliyat süresi yapılacak işlemlere bağlı olarak 1 ile 3 saat arası sürmekte ve yine yapılacak işleme, cerrahın deneyim ve tercihine bağlı olarak açık veya kapalı ameliyat olarak yapılabilir. Ameliyat hastanın durumuna bağlı olarak lokal anestezi ve genel anestezi altında yapılabilir.

Ameliyat sonrasında bir kaç gün burun  çevresinde morluklar ve şişlikler görülebilir . Şişlikleriniz için soğuk kompres,  morluklarınız içinse krem önerilebilir. Bir hafta sonrasında yüzdeki alçı alınacak ve splinter ise ikinci hafta çıkarılacaktır. Ameliyat sonrasında bir kaç gün içinde şişkinlik ve morluklar kaybolmaktadır. Ameliyat sonrasında burun tam şeklini hemen almamakta ve  burnun tam anlamıyla şeklini alması ortalama 6 ay ve 1 sene arasında sürmektedir. Genel itibari ile burun estetiği (Rinoplasti) sonrası hasta yeni görünümü ile öz güveni yüksek bir bireye dönüşmektedir.

 

Select Color Scheme