SAÇ EKİMİ

SAÇ EKİMİ ANKARA
FUE Saç ekimi tekniği, saç ekimi yöntemlerinde en çok kullanılan ve başarılı sonuçlar elde edilen yöntemdir. FUE (Follicular Unit Extraction) terminolojik olarak, saç köklerinin tek tek alınması anlamına gelir, diğer saç ekim yöntemlerinde farklılık göstermektedir. Bu yöntemde hastanın saç yoğunluğu, saç kalınlığı dikkate alınarak 0,6-0,8  mm  lik punchlar kullanılır. Ben genelde sakal ve Kaş ekimlerinde 0,6 mm, saç ekimlerinde ise 0,7-0,8 mm uçları tercih ediyorum. Greftleri mikromotor yardımı ile kendime ait özel yöntem ile topluyorum, böylelikle greftlerin toplanma esnasında kayıp oranı sıfıra yakın olmakta. Ekim işlemleri ise  DHİ yöntemi (
direct hair implantation yani kanal açmadan özel kalemler ile yapılan ekim) ya da kanal açılarak (lateral slit yöntemi) yapılmakta. 

FUE SAÇ EKİMİ FARKI NEDİR?
FUE saç ekim tekniği diğer saç ekim tekniklerinden farklıdır. İyileşme süreci oldukça hızlı ve ağrısızdır. Uygulanan bölgede gözle görülür bir iz bırakmaz. Bu sebeple de diğer yöntemlere göre daha çok tercih sebebidir. 

Operasyon öncesinde hastanın değerlendirilmesi çok önemlidir. Kişinin cilt yapısı, kıl köklerinin sayısı ve verimliliği göz önüne alınır. Ayrıca hastanın beklentisi de çok önemlidir. 

FUE SAÇ EKİMİ KİMLERE UYGULANABİLİR?

                -Kadın ve erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişilerde (androgenetik saç dökülmesi)

                -Doğuştan olan genetik tip saç kaybı yaşayanlarda

                -Herhangi bir rahatsızlık nedeni ile oluşan saç dökülmelerinde

                -Yara, yanık, kaza gibi deri deformasyonu sebebiyle oluşan saç dökülmelerinde

                -Saç kıllarının sürekli koparılması nedeni ile yaşanan ve psikolojik bir rahatsızlık olarak kişide bulunan saç dökülmelerinde saç ekim tekniği uygulanabilmektedir.

FUE saç ekim tekniğinde amaç, hızlı şekilde doğal bir görünüm kazanılmasını sağlamaktır. Saç ekimi operasyonundan önce hastanın beklentileri ve istekleri dinlenir. Ben hastalarıma bu konuda izlenecek yolu ( kaç greft alınacağı, alınan greftlerde kaç saç teli olacağı ve işlemin ne kadar sürebileceği gibi) detaylıca hastaya aktarıyorum. 

Operasyon günü saç ekimi yapılacak bölgelerin tespiti ve ön saç çizgisi belirlenerek, saçlar kesilir ve işleme başlanır. Operasyon lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Saç ekiminde kullanılacak greftler iki kulak arasında olan, donör saha denilen bölgeden alınır. Bu bölgede bulunan saç kökleri diğer bölgelere oranla daha az dökülme eğilimindedirler. Saç ekiminde kullanılmak üzere alınacak kökler özel aparatlar sayesinde saç derisinden ayırılır. Her bir kök özenle ve titizlikle, tek tek çıkarılmalıdır. Bu köklerin herhangi bir şekilde zarar görmesi, kullanılamayacağı anlamına gelir. Bu sebeple tekrar belirtilmesi gerekir ki, bu işlem uzman Plastik Cerrah yönetmindeki deneyimli ekipler ile yapılmalıdır. UNUTULMAMALIDIR Kİ, bu bir cerrahi işlemdir. 

Greftlerin  uygun bölgelerden çıkarılması işlemi bitirildikten sonra, alınan greft yani saç kökleri soğuk ve steril bir özel solüsyonda bekletilir. Saç ekim işlemi kişinin saç yapısı, saç derisi yapısına bağlı olarak doktorun belirleyeceği seanslarla gerçekleştirilir. Bu seansların süresi ve aralıkları doktorun gözlemi ile belirlenecektir. Uygulamanın başarılı olabilmesi için ön tanı ve süreçte uyulması gereken kurallar önemlidir.

Operasyon etkili ve hızlı bir şekilde sonuç verdiği için, iyileşme süresi de aynı oranda hızlıdır. Saç ekim operasyonunun tamamlanmasından 3 gün sonra hasta iyileşmeye başlar. 1 hafta en geç 10 gün sonra saç ekimi yapıldığı anlaşılamayacak hale gelir. 

SAÇ EKİMİ SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

  • Saç ekiminin yapıldığı bölgeye pansuman ya da bandaj uygulanmaz. saç ekilen bölge açıkta bırakılır.  Alım yapılan bölge kapatılır. Bu sebeple hasta belli bir süre ki bu genelde 3 günlük bir süreçtir, toplu taşıma araçlarına, kalabalık mekanlara mecbur kalmadıkça girmemelidir.
  • Saç ekimi gerçekleştikten sonra şapka, kasket ya da bere gibi aksesuarların kullanılması tavsiye edilmez. 3. Günden sonra ilk yıkama yapıldıktan sonra bere, şapka vb. takılabilir. 
  • Saç ekimi gerçekleştikten sonra yüz ve çevresinde şişkinlik olmaması için, ilk 2-3 gün baş 45 derece yüksekte, yarı oturur vaziyette dinlenilmesi önerilir. Saç ekimi yapılan bölgeye iyileşme süresi boyunca hiçbir şey değdirilmemelidir.
  • Saç ekiminin gerçekleştirildiği günden önce ve sonra 3 gün ( 72 saat) boyunca alkollü içecekler ve özellikle SİGARA kullanılmamalıdır. 
  • Saç ekiminden 1 hafta önce ve sonra kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
  • Saç ekimi tamamlandıktan sonra ilk 48 saat içerisinde doktor tarafından muayene gerçekleştirilir. Bu muayeneden sonra doktorun tavsiyesine göre yıkama ve günlük rutinler hakkında detaylı bilgiler verilir.

Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi saç ekimi uygulaması da Op. Dr. Fatih Öktem’in Ankara Ümitköy’de bulunan muayenehanesinde yapılan değerlendirme ve tanıdan sonra, yine doktorumuzun yönetiminde, anlaşmalı Özel Hastanelerde gerçekleştirilmektedir. Operasyon hakkında detaylı bilgi için, iletişim bölümümüzde bulunan numaralardan bize ulaşabilir ve ücretsiz randevu alabilirsiniz. Tekrar belirtmek isteriz ki, estetik operasyonlar hastane ortamında ve Plastik Cerrah yönetimindeki deneyimli ekipler ile gerçekleştirilmelidir. 

Select Color Scheme