PRP

PRP (Platelet Rich Plasma) , trombosit açısından zenginleştirilmiş kan sıvısı anlamına gelmektedir. Bir kişiden alınan belli miktar kanın, ayrıştırma yöntemi ile trombosit açısından zenginleştirilerek kişiye tekrar damar yolu ile verilmesine PRP tedavisi denir.

PRP tedavisi, kişinin kendi kanından besin ve ihtiyacı olan mineralleri almasını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem ciddi klinik araştırmalar sonucu uygulanması uygun görülmüş bir yöntemdir. Özellikle yumuşak dokular üzerinde uygulanan bu yöntem, estetik ve plastik cerrahi alanında da oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir.

PRP tedavisinde amaç, vücudun yumuşak dokularda oluşan tahribatı tombositlerle zenginleştirilmiş plazma yardımı ile onarımını gerçekleştirmesini sağlamaktır.

PRP Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Vücudun her bölgesinde bulunan yumuşak dokular üzerinde uygulanabilmektedir. Genellikle yaygın olarak uygulanan bölgeler; Yüz, boyun, dekolte bölgesi, saçlı deri ve ellerde uygulanmaktadır. Dental alanda da diş etlerinin kaybını önlemek ve protezlerin tutunabilmesini sağlamak amacı ile de kullanılmaktadır. Kaslardaki tendon ve doku zedelenmeleri de bu yöntemle tedavi edilebilmektedir.

PRP Nasıl Uygulanır?

Hastadan alınan kan, santrifüj denilen ayrıştırma cihazında trombositlere ayrıştırılır. Tüpün içerisinde yoğunlaşıp biriken plazma denilen trombositlerle zenginleştirilmiş sıvı, dolgu ya da mezoterapi adı verilen deri altına enjekte yöntemi ile tedavi edilecek bölgeye verilir.

Saç ekimi nedeni ile uygulanan PRP, deri altındaki hücrelerin canlanmasını sağlayarak saç çıkışını hızlandırmak amacı ile kullanılır.

PRP medikal bir uygulamadır. Uzman bir doktor tarafından uygulanması gerekmektedir. Ankara Ümitköy’de bulunan muayenehanemizde yapılan ön tanı ve muayene sonrasında işleme başlanmaktadır. Op. Dr. Fatih Öktem gerçekleştirdiği PRP uygulamalarında CE Class 2b sertifikasına sahip, sağlık bakanlığı onaylı PRP kitleri kullanmaktadır.  Detaylı bilgi ve muayene için iletişim kısmında bulunan irtibat bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

Select Color Scheme