Karın Germe

KARIN GERME ANKARA
Karın germe ameliyatı veya abdominoplasti, deri ve deri altındaki fazla yağların alınması, karnı düzleştirme ve kasların üzerindeki zarları sıkılaştırma işlemidir. 

Karın derisinde fazlalık ve sarkma olan kişilerde, karın germe ameliyatı tek seçenektir. Tam karın germe veya mini karın germe çok yüksek hasta memnuniyeti sağlayan operasyonlardır. 
Doğum sonrası görünümlerinden hoşnut olmayan kadınlarda abdominoplasti, karın derisini gerer ve karın kaslarını sıkılaştırararak öne doğru çıkan karnın görüntüsünü düzeltir. Aslında bu işlem karındaki çatlakları ve sezaryen izini veya bu bölgedeki problemleri de düzeltir. 
Bu prosedür aynı zamanda aşırı kilo verme sonrası fazla karın derisini düzeltmek için de yapılır.
En iyi sonuçlar kişinin ideal kilosuna yakın olması yani kilo verdikten sonra alınır. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir.
Abdominoplasti ile birlikte bel bölümüne yapılan liposuction (yağ çekme) işlemin kalitesini arttırır.
Bel bölümünde ve çevresinde belirgin deri fazlalığı varsa o zaman vücut germe (body lift) ile daha iyi sonuçlar alınır.

Abdominoplasti Öngörüşme:
Bu görüşme esnasında sizin ayrıntılı tıbbi özgeçmişiniz alınır ve daha önce geçirilen operasyonlarınız sorulur. Sonra doktorunuz size operasyon sonrası kalacak skarı (iz) açıklar. Bu iz her iki kalça çıkıntısı arasında bikini hattını takip eder ve iç çamaşırınız altında kalır.
Skar yeri sizin tercih ettiğiniz iç çamaşır, mayo v.s’ye göre değişebilir.

Abdominoplasti genel veya sıklıkla genel anestezi altında yapılır. Bir ya da iki gece hastanede kalmak gerekebilir. 

Abdominoplasti esnasında her iki kalça arasında pubik (kasık) kılları üzerinden ve göbek deliği altından deri ve altındaki yağları almak için bir elips planlanır çıkartılır. Göbek deliği  karna bağlı bırakılır.
Bir cep deri ve altındaki yağ dokusu altında meydana getirilir bu üst karın ve kaburga hattına doğru ilerletilir. Bu deri aşağı yönde gerilir ve alt insizyonla birleştirilir.
Doğum yapan kadınlarda özellikle sıklıkla karın biçimini daha belirgin ve iyi verebilmek için karın kasları sıkılaştırmak gereklidir.
Deri sütüre edilir edilmez, yeni göbek deliği için kısa bir insizyon yapılır ve göbek deliği yeni yerine dikilir.
Deri altında sıvı v.s birikme olasılığı için drenler yerleştirilir. Eriyen dikişler ile karın derisi dikilir, böylece dikiş alınmasına gerek olmaz.
Mini abdominoplasti ise yukarıdaki işlemin daha az, sınırlı olarak gerçekleştirilmesidir ve genellikle göbek deliğine dokunulmaz, yerinde bırakılır. 

Abdominoplasti sonrası iyileşme
Drenler 2-3 gün bırakılır sonra alınır. Alınması sırasında bir acı hissetmezsiniz. Bandajlar veya pansuman yine bu süre sonunda açılır. 
Size uygulanan pansuman veya bandajınız açılana dek kuru tutulmalıdır. Size operasyon sonrası için özel bir korse giydirilecektir. Bu korse iyileşmenize yardımcı olur ve hareketlerinizi kolaylaştırır. Bu korse 3-4 hafta giyilir. 

İyileşme döneminde süreç
Hemen operasyon sonrasında karın derinizi gergin hissedersiniz. İlk birkaç gün ayakta dik durmak biraz ağrılı olabilir.
Orta-hafif ağrılarınız için size ağrı kesiciler verilecektir. Aspirinden kanama ihtimalini arttırdığı için sakınılır.
Alt karın bölümünüzde hissizlik olması da normaldir. Sabırlı olun, bu bir kaç ay içerisinde düzelir.
Bazı morarmalar olması da normaldir. İki-üç haftada tamamen geçer. Lasonil veya hirudoid pomadlar bu süreyi kısaltır. 
Çok nadir olarak bazı sıvı birikimleri deri altında olabilir. Bunları boşaltmak yine gerekebilir.
İyileşme döneminde iyi bir istirahat dönemi gereklidir. işten hele yorucu bir işiniz varsa 2 hafta uzaklaşmanız gerekir.
Yarada iyileşme problemleri çok nadir olur. Şeker hastalığı (diyabet), aşırı ve uzun sure sigara içimi öyküsü olan hastalarda daha ılımlı bir operasyon planlanır. Bu durumlarda deri ve yara bakımı daha hassas yapılır. Sigara içimi operasyondan sonra en az 4 hafta yasaklanır.
Abdominoplasti izleri bir kaç ay-1 sene arasında değişen sürelerde olgunlaşır. Bu period içinde operasyondan hemen sonra izleriniz kabarık, sert gözükebilir. Olgunlaşma meydana geldikçe izler yumuşar, düzleşir ve normal deri rengi ve dokusuna kavuşur. Bu dönem ortalama 18 aydır. Nemlendirici bir krem ile masaj ayrıca faydalıdır. Bu dönem içinde iyileşmeyi doktorunuzun takip edebilmesi için aralıklı randevular ile görüşmeniz çok uygun olacaktır. 

Select Color Scheme