Burun Estetiği


*Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı, burun şeklinin cerrahi operasyonla biçimlendirilmesidir.
Estetik burun ameliyatı, estetik operasyonlar arasında en yaygın şekilde yapılan ve günümüz teknolojisi sayesinde rahat ve sorunsuz şekilde geçirilen bir operasyondur. Bu operasyon estetik amaçlı yapıldığı gibi doğuştan ya da daha sonradan gelişen durumlar (kaza vb) sonucu ortaya çıkan şekil bozukluğunun giderilmesi için de kullanılabilir.

*Burnun yüze oranla daha büyük ya da daha küçük olması, burnun iki tarafının orantısız yani asimetrik duruşu, profilden burun ucunun düşük görünmesi, burun kemiğinin eğri ya da büyük olması, geçirilen bir kaza sonrası burunda şekil değişikliği olması, burun içi kemiğinin eğri olması ve nefes almayı güçleştirmesi, burun ucu ve dudak çizgisi arasının orantısız (dar veya geniş) olması gibi nedenlerden en az biri ya da birkaç tanesine sahip kişi burun estetiği ameliyatı için başvurmaktadır. 

*Burun estetiğinde temel amaç kişinin, doğal ve orantılı bir görünüm kazanarak psikolojik ve fiziksel açıdan memnun olmasıdır. Bir çok kişinin burun estetiğine başvurma sebebi de şekil bozukluğu ya da orantısızlıktan dolayı ortaya çıkan özgüven problemlerinin giderilerek mutlu ve kaliteli bir yaşam sürmeyi amaçlamış olmasıdır.
Yüz güzelliğinin tanımı yapılacak olsa bunu en net şekilde anlatacak kelime orantıdır. Yüz hatlarının uyum ve orantı içerisinde olması güzelliğin temelidir.

Burun estetiği yaptırmayı düşünen kişinin öncelikle bilmesi gereken şey, burun estetiğinde birincil amaç hastanın yüzüne en uygun, doğal görünümlü ve fonksiyonel olarak nefes alabilen bir buruna sahip olabilmesidir. 

-Burun estetiği ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılır?
Burun estetiği için hastanın vücut gelişimini tamamlanmış olması gerekmektedir. Estetik burun ameliyatı için yaş erkeklerde 18, bayanlarda 17 kabul edilebilir. 

-Burun ameliyatlarında hangi anestezi kullanılır?
Genel anestezi tercih edilir, ancak genel anesteziye engel bir durum varsa sedoaneljezi ile de yapılabilir.

-Estetik burun ameliyatları kaç saat sürüyor ve hastanede kalmak gerekli mi?
 Burun ameliyatları hastanın durumuna göre  ortalama 3-4 saat sürmekte, aynı gün taburcu olabileceğiniz ameliyatlar.

-Burun ameliyatı öncesi görüşme ?
Burun estetiği ameliyatı için başvuran hastalarımla Ankara Ümitköyde bulunan muayenehanemde öncelikle detaylı bir görüşme yapıyorum. Hastanın beklentilerini anlamak, bizim neyi yapabileceğimizi doğru bir şekilde anlatmak bence ameliyatın en önemli aşamasını oluşturuyor. Sonrasında bilgisayarlı simülasyon ile ameliyat öncesi ve sonrası görüntüler hakkında bir öngörümüz oluyor. Burun estetiği ameliyatı olacak hastalarımla ameliyat öncesi en az 2-3 kez görüşme yapmak istiyorum. Genellikle bir görüşme yeterli olmayabiliyor.

-Rinoplasti teknikleri nelerdir? 
Estetik burun ameliyatlarında başlıca  açık ve kapalı teknikler kullanılmaktadır. Ben ameliyatlarımı burun ucunda herhangi bir kesi yapmadan kapalı teknikle (karmarinoplasti) gerçekleştirmekteyim. Bu teknikle hem burun ucunda herhangi bir kesi yapılmaz, hemde burun içi kıkırdaklar  açık rinoplasti ameliyatında olduğu gibi 
görülerek, ölçümler yapılarak şekillendirilir. Burun ucunda da herhangi bir iz kalmaz.

-Ameliyat sonrası morluk ve şişlikler olacak mı?
Ameliyat sonrası morluk ve şişlikler, gelişen teknolojiler (piezo ve mikromotorlu sistemler) ve titiz çalışılarak yapılan cerrahi teknik (zaraltı teknikler) ile geçmişte yapılan burun estetiklerine göre çok daha az oranda olmaktadır. Ben burun ameliyatlarımı kapalı teknikle herhangi bir iz oluşturmadan ve tamamen zaraltı planlardan yaptığım için morluk % 90 olmamakta ve ödemler de 2.- 3. günlerde azalmakta. Burun içi tampon uygulaması da özel oluklu silikon tamponlar sayesinde daha acısız ve rahatsız ediciliği en aza indirgenmiş şekildedir. Burun ameliyatı sonrasında ilk hafta burnunuz alçı atelde kalır. Kullanılan alçı atel termoplastik olup, hastanın kısa süreli (2-3 dk) ılık duş almasını engellemez. 1 hafta sonra kontrolde alçı çıkartılır, varsa burun içi silikon tamponlarınız da çıkartılır ve burunda ödemlerin daha hızlı gerilemesi için özel bantlarla bantlama yapılır. Ameliyat sonrasında 2-3 gün içerisinde ayağa kalkabilirsiniz ve gündelik yaşama dönebilirsiniz. Rutin yaşamınıza dönmeniz, morluklar ve şişlerin tamamen geçmesi ayrıca cilt yapınız ve metabolizmanız ile de ilgilidir. 

-Burun estetiği ameliyatı fiyatları ?
Burun estetiği ameliyatı fiyatlarında hastanın burun yapısı, daha önce operasyon geçirip geçirmemesi, ameliyatın yapıldığı hastane, hastanede kalış süresi ve en önemlisi de cerrahın  tecrübesi gibi birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. 

Ankara Ümitköy’de bulunan muayenehanemizde yapılan detaylı görüşme ve muayene sayesinde tüm prosedür hakkında detaylı şekilde bilgilendirilirsiniz.

*Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası hakkında detaylı bilgi almak ve muayene olmak için iletişim bölümünde bulunan numaralarımızdan bana  ulaşabilirsiniz.

Select Color Scheme