Burun Estetiği

Rinoplasti Nedir?
*Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı, burun şeklinin cerrahi operasyonla biçimlendirilmesidir.
Estetik burun ameliyatı, estetik operasyonlar arasında en yaygın şekilde yapılan ameliyattır. Burun estetiği ameliyatı estetik amaçlı yapıldığı gibi doğuştan ya da daha sonradan gelişen durumlar (kaza vb) sonucu ortaya çıkan şekil bozukluğunun giderilmesi için de kullanılabilir.

Hangi durumlarda burun estetiği ameliyatı yapılmaktadır?
*Burnun yüze oranla daha büyük ya da daha küçük olması, burnun iki tarafının orantısız yani asimetrik duruşu, profilden burun ucunun düşük görünmesi, burun kemiğinin eğri ya da büyük olması, geçirilen bir kaza sonrası burunda şekil değişikliği olması, burun içi kemiğinin eğri olması ve nefes almayı güçleştirmesi, burun ucu ve dudak çizgisi arasının orantısız (dar veya geniş) olması gibi nedenlerden en az biri ya da birkaç tanesine sahip kişi burun estetiği ameliyatı için başvurmaktadır. 

Burun estetiğinde temel amaç nedir?
*Burun estetiğinde temel amaç kişinin, doğal ve orantılı bir görünüm kazanarak psikolojik ve fiziksel açıdan memnun olmasıdır. Bir çok kişinin burun estetiğine başvurma sebebi de şekil bozukluğu ya da orantısızlıktan dolayı ortaya çıkan özgüven problemlerinin giderilerek mutlu ve kaliteli bir yaşam sürmeyi amaçlamış olmasıdır.
Yüz güzelliğinin tanımı yapılacak olsa bunu en net şekilde anlatacak kelime orantıdır. Yüz hatlarının uyum ve orantı içerisinde olması güzelliğin temelidir.
Burun estetiği yaptırmayı düşünen kişinin öncelikle bilmesi gereken şey, burun estetiğinde birincil amaç hastanın yüzüne en uygun, doğal görünümlü ve fonksiyonel olarak nefes alabilen bir buruna sahip olabilmesidir. 

-Burun estetiği ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılır?
Burun estetiği için hastanın vücut gelişimini tamamlanmış olması gerekmektedir. Estetik burun ameliyatı için yaş erkeklerde 18, bayanlarda 17 kabul edilebilir. 

-Burun ameliyatlarında hangi anestezi kullanılır?
Genel anestezi tercih edilir, ancak genel anesteziye engel bir durum varsa sedoaneljezi ile de yapılabilir.

-Estetik burun ameliyatları kaç saat sürüyor ve hastanede kalmak gerekli mi?
 Burun ameliyatları hastanın durumuna göre  ortalama 3-4 saat sürmekte, en fazla 1 gece hastanede kalıp taburcu olabileceğiniz ameliyatlar.

-Burun ameliyatı öncesi görüşme ?
Burun estetiği ameliyatı için başvuran hastalarımla Ankara Ümitköyde bulunan muayenehanemde öncelikle detaylı bir görüşme yapıyorum. Hastanın beklentilerini anlamak, bizim neyi yapabileceğimizi doğru bir şekilde anlatmak bence ameliyatın en önemli aşamasını oluşturuyor. Sonrasında bilgisayarlı simülasyon ile ameliyat öncesi ve sonrası görüntüler hakkında bir öngörümüz oluyor. Burun estetiği ameliyatı olacak hastalarımla ameliyat öncesi en az 2-3 kez görüşme yapmak istiyorum. Genellikle bir görüşme yeterli olmayabiliyor.

-Rinoplasti teknikleri nelerdir? 
Burun estetiği ameliyatında, açık teknik rinoplasti ve kapalı teknik rinoplasti olmak üzere başlıca iki teknik kullanılmaktadır. Her iki teknik de hastanın burun yapısına ve cerrahın tecrübesine göre değişmekle birlikte kullanılabilir. Cerrahi teknikler ile ilgili detaylı bilgi için doktorunuzla görüşünüz.

-Ameliyat sonrası morluk ve şişlikler olacak mı?
Ameliyat sonrası morluk ve şişlikler, gelişen teknolojiler (piezo ve mikromotorlu sistemler) ve titiz çalışılarak yapılan cerrahi teknikler ile geçmişte yapılan burun estetiklerine göre çok daha az oranda olmaktadır. Burun içi tampon uygulaması da özel oluklu silikon tamponlar sayesinde daha acısız ve rahatsız ediciliği en aza indirgenmiş şekildedir. Burun ameliyatı sonrasında ilk hafta burnunuz alçı atelde kalır. Kullanılan alçı atel termoplastik olup, hastanın kısa süreli (2-3 dk) ılık duş almasını engellemez. 1 hafta sonra kontrolde alçı çıkartılır, varsa burun içi silikon tamponlarınız da çıkartılır ve burunda ödemlerin daha hızlı gerilemesi için özel bantlarla bantlama yapılır. Ameliyat sonrasında 2-3 gün içerisinde ayağa kalkabilirsiniz ve gündelik yaşama dönebilirsiniz. Rutin yaşamınıza dönmeniz, morluklar ve şişlerin tamamen geçmesi ayrıca cilt yapınız ve metabolizmanız ile de ilgilidir. 

-Burun estetiği ameliyatı fiyatları ?
Burun estetiği ameliyatı fiyatlarında hastanın burun yapısı, daha önce operasyon geçirip geçirmemesi, ameliyatın yapıldığı hastane, hastanede kalış süresi ve en önemlisi de cerrahın  tecrübesi gibi birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. 

 

*Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası hakkında detaylı bilgi almak için doktorunuza başvurunuz. 

Select Color Scheme