Burun Estetiği
Burun estetiği yani Rinoplasti, temelde burnun cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesidir. Estetik cerrahinin en çok yapılan ameliyatı olmasının yanısıra aynı zamanda en zor ve en zevkli ameliyatıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Hastaların Beklentileri Nasıl Olmalıdır?
Burnun yüzün tam ortasında olması, yapılacak değişikliklerin direkt olarak hastanın görünümünü değiştirmesi, bundan dolayı da olumlu ya da olumsuz psikolojisini etkilemesi kaçınılmazdır. Burun estetiği ameliyatı olacak kişilerin öncelikle ne istediklerini çok iyi bilmeleri, gerçekçi olmaları gerekmektedir. 

Burun Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mıdır?
Burun anatomisi ve fizyolojisinin oldukça karışık olması, her geçen gün rinoplasti tekniklerinin değişmesi ve gelişmesi, estetik burun ameliyatlarında açık, kapalı, yarı açık kapalı (karmarinoplasti) gibi farklı tekniklerin olması ve aynı tekniğin her hastada kullanılamaması, hastaların beklentilerinin çok farklı olması, ameliyat sonrası iyileşme süreçlerinde hastalara göre farklılıkların olması gibi bir çok sebep bu ameliyatı zorlaştırmaktadır. 
Tüm bu zorlukları aşmanın ilk şartı hasta doktor uyumudur.  Estetik Cerrahın hastasını anlaması kadar hastanın da doktorunu anlaması da çok önemlidir. Bu sebeple burun estetiği ameliyatı öncesi görüşme en az iki veya daha fazla sayıda olmalıdır. Bu görüşmelerde bilgisayarlı simülasyon çalışmaları yapılabilir, aynı zamanda hastanın beğendiği burunları doktoruna göstermesi hastanın beklentilerini anlamak açısından faydalıdır. 
Burun estetiği ameliyatı olacak hasta bu ameliyatı aceleye getirmemelidir. Tüm şikayetlerini doktoruna tekrar tekrar açıkca anlatmalıdır. Eğer daha önceden geçirilmiş bir ameliyat varsa, burun eğriliği, nefes alma için geçirilen septoplastiler, burun eti ameliyatları vb, ameliyatsız burun estetiğinde çok sık yapılan burun dolgusu uygulamaları, iplerle askılama yöntemleri gibi işlemler belirtilmelidir. Daha önceden burun ameliyatı olmamış hastalar primer, operasyon geçirmiş hastalar sekonder yani revizyon rinoplasti hastalarıdır. Revizyon rinoplasti hastalarında bazen kaburgadan yada kulaktan kıkırdak greft almak gerekebilir. Hastalar Rinoplasti ameliyatı kararı vermeden önce mutlaka birden fazla cerrah ile görüşme yapmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
Ameliyat sonrasında en azından alçı atel çıkartılıncaya kadar (7-10 gün) hastanın izinli olması, istirahat etmesi iyi olacaktır. Ameliyat sonrası verilen ilaçların düzenli kullanılması, önerilere uyulması rinoplasti sonrası oluşacak ödemlerin (şişlikler) minimal olmasını ve olası morlukların daha çabuk geçmesini sağlayacaktır. 
Burun estetiği ameliyatı yani rinoplasti tercihan genel anestezi ile yapılmakta, yapılan cerrahi teknik ve buruna bağlı olarak 1,5-4 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında hastanede en fazla 1 (bir) gece kalınır. Eğer burun içine tampon konulmuşsa ki bu oluklu silikon bir tampon olacaktır, nefes almayı engellemez; 2.-3. gün çıkartılır. Alçı ise genellikle 7.-10. günlerde çıkartılır ve yerine bantlama yapılır. Bazen de masaj önerilir. Tüm bunlar ödemlerin daha çabuk gerilemesi içindir.
Burun ameliyatı öncesi ve sonrasında yapılacaklar, estetik cerrahın tercihine göre farklılıklar gösterebilir. 

Sonuç
Unutulmamalıdır ki rinoplastide temel hedef estetik açıdan olduğu kadar fonksiyonel açıdan da nefes alabilen burunlar olmalıdır. 
Estetik Cerrahinin en zevkli ve en zor konusu olan Rinoplasti yani Burun Estetiği hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bölümündeki numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. 

 

Select Color Scheme