Selülit, özellikle kadınlarda ortaya çıkan ve deri altı yağ hücrelerinin aşırı derecede gelişmesi ile beraber deri yüzeyinde oluşan deformasyonlara verilen addır. Kozmetik bir bozukluk olan selülit, aynı zamanda mikrodolaşım bozulması ve bağ dokusunun zayıflaması ile de bağlantılıdır. Selülitin en belirgin özelliği portakal kabuğu görüntüsü oluşturmasıdır.
Kadınların büyük çoğunluğunun muzdarip olduğu bu fizyolojik durum, tıbbi açıdan hastalık olarak değerlendirilmese de estetik açıdan rahatsız edici bir görünüme sahiptir. Selülit oluşumunda birçok etken göz önünde bulundurulmaktadır;
  • Genetik faktörler,
  • Hormonal dengesizlikler,
  • Yanlış Beslenme,
  • Yaşam Biçimi.
Selülit oluşumunda yaş ve vücut yapısının da etkileri olmaktadır. Erken dönemde oluşan ve ince bir cilt tabakasına sahip olan bireylerde selülitin giderilebilmesi sağlıklı beslenme ve spor ile sağlanabilmektedir. Fakat vücudu yağ yakımına karşı direnç gösteren bireylerde selülit dışında da oluşan ciddi dolaşım bozuklukları görülebilmektedir. Bu sebeple uygulanabilecek ameliyatsız estetik operasyonlar mevcuttur. Ankara estetik cerrahlarından Fatih Öktem, özel klinik cihazlar sayesinde direnç gösteren yağların ameliyatsız şekilde giderilebilmesini sağlamaktadır. Ankara Ümitköy’de bulunan muayenehanesinde, Cryolipolysis adı verilen ve soğuk lipoliz uygulaması sayesinde ameliyata gerek kalmadan selilüt ve fazla yağlardan kurtulmak mümkündür. Operatör Doktor Öktem, bu tür işlemlerin ve cihazların estetik cerrahların kontrolü ile kullanılması gerekitğini özellikle vurgulamaktadır. Basit bir işlem gibi görülse de, medikal bilgi birikimi ve tecrübe ile sağlıklı sonuçlar alınmaktadır. 
 

Select Color Scheme